A koronavírus megváltoztatta a Ramadán képét. De nem változtatja meg hitünket Istenben.

NBC News - 2020.04.24
Fethullah Gülen


A Ramadán sok éves szertartásai folytatódnak, noha némileg változik hódolatunk közösségi felelősségünk iránt, hogy megtartsuk Isten törvényeit az univerzumban.

Ramadán muszlim szent hónapja más lesz idén. A mecsetek világszerte zárva lesznek, pedig ilyenkor általában csak úgy ontják a hívőket az utcára. A kiterjedt családok külön maradnak, pedig általában összegyűlnének az iftárra, hogy megtörjék a böjtöt és megosszák egymással a házi készítésű csemegéket. A bevásárló központok, kávéházak és utcák kísérteties csendbe burkolóznak, pedig általában sötétedés után élénkülnek meg.

A Ramadán azért csütörtökön este elkezdődött, és pénteken kora reggel a házak népe összegyűlt, mint már évszázadok óta, hogy elköltsenek egy álmos szuhurt – a hajnali étkezést.

Bár a világ a COVID-19-cel küzd, a Ramadán éves szertartásai folytatódnak. A szent hónap folyamán a világ 1,8 milliárd muszlimjának többsége hajnaltól napnyugtáig böjtöl, Korán-olvasással, önvizsgálattal és imával tölti idejét arra törekedve, hogy közelebb kerüljön Istenhez, és hálát adjon áldásaiért. De idén a kisgyermekek, utazók, terhes anyák és betegek böjt alóli mentessége kiterjed azokra is, akik a COVID-19 tüneteit érzik.

És idén imáinkban különös hangsúlyt kapnak az egészségügyi és sürgősségi dolgozók, és minden fontos alkalmazott, akik közösségeink védelmének frontvonalában harcolnak. Isten szemében az emberi élet mentése és az emberiség hasznának szolgálata a legnemesebb törekvés: A Korán egy élet megmentését az egész emberiség megmentéséhez hasonlítja, és Mohamed próféta (Isten áldása és békéje legyen vele) azt mondja, az a legjobb ember, aki más emberek hasznára van.

A kötelességünk, hogy segítsük és támogassuk a szűkölködőket, idén azzal bővül, hogy felebarátaink és közösségeink betegséggel, gyásszal, gazdasági nehézségekkel és az elszigeteltség magányával néznek szembe.

Sokak számára talán a legnehezebb kötelesség lemondani a régen tervezett összejövetelekről, hogy betartsák a hatóságok óvintézkedéseit. De ezeknek az intézkedéseknek a betartása állampolgári kötelességünk, és társadalmi felelősségünk, hogy megtartsuk Isten törvényeit az univerzumban. Például Mohamed próféta - akinek Isten iránti hite és bizalma leírhatatlan - javasolta is, hogy egy várost helyezzenek karantén alá, ha fertőző betegség tör ki.

Tekintsük mindannyian a pandémia miatt bevezetett közösségi távolságtartási intézkedések által nyújtott időt és teret alkalomnak arra, hogy alaposabban megvizsgáljuk kapcsolatunkat Istennel, a családunkkal és az alapértékekkel.

Ez az időszak lehetővé teszi, hogy kötelező módon visszavonuljunk mindennapi életünk elfoglaltságától, és lehetőséget nyújt, hogy Isten felé forduljunk, elmélyítsük hitünket, tudásunkat és gyakorlatunkat. Remélem, az imámok emlékeztetik gyülekezeteiket erre a lehetőségre. Ez az időszak arra is rákényszerít, hogy az internetre és a ráépülő technológiára támaszkodjunk. Fiatal nemzedékünk jóval járatosabb ezekben a technológiákban, mint a szüleik. A történelem során Isten küldöttei és azok, akik az emberiség felvilágosítására törekedtek, mindig felhasználták az elérhető kulturális eszközöket és gyakorlatokat üzenetük terjesztésére. Nekünk is időt kell szánnunk rá, hogy új módokon lépjünk kapcsolatba közösségeinkkel, ennek részeként spirituális forrásainkat elérhetővé tegyük a fiatalabb nemzedék számára, az ő nyelvüket és a számukra ismerős technológiákat használva.

A pandémia és az életünk megváltozása okozta nehézségek hatására egyesek megpróbálnak másokat hibáztatni vagy kritizálni. Amikor belépünk a Ramadánba, a bűnösök keresésénél sokkal fontosabb, hogy a szűkölködők megsegítésének szenteljük magunkat. Ha egy ember, csoport vagy nemzet, amellyel korábban nézeteltéréseink voltak, szenved, el kell utasítanunk mint embertelent azt a gondolatot, hogy bárki megérdemli a csapást.

Egy globalizált világban senki nem tud elszigetelődni a súlyos problémáktól, legyenek bár környezeti, egészségügyi vagy gazdasági jellegűek. Ez az adatok megosztásának és a megoldás kereséséért folytatott együttműködésnek az ideje. Itt az ideje, hogy felismerjük, nemzetekként, közösségekként és a globális ökoszisztéma lakóiként kölcsönösen függünk egymástól – ideje, hogy felismerjük, mindannyian az emberi család tagjai vagyunk, és mindannyiunk előtt ott a lehetőség, hogy megmutassuk az emberiség valódi erejét.

Amikor belépünk ebbe a szent hónapba, létfontosságú, hogy reménnyel nézzünk előre, ne kétségbeeséssel, ami elfojtja az embereket és a fejlődést. Az emberiség nagy nehézségeket győzött le a múltban, és meg fogjuk találni a módját, hogy ezt is legyőzzük. Ha azokra a lehetőségekre összpontosítunk, amelyeket a pandémia nyújt, képesek leszünk megőrizni a bátorságunkat, és sokkal gyorsabban elérjük ennek az alagútnak a végét.

A Ramadán megtartása szükségképpen más lesz idén. Sok szempontból azonban ugyanolyan, mint minden évben: Böjtölni fogunk, imádkozni fogunk, olvasni fogjuk szent könyvünket, és az egész hónap során időt szánunk az elmélkedésre és a jótékonyságra. Adja Isten, hogy teljes mértékben kihasználhassuk a bőség ünnepét Ramadánban.

Fethullah Gülen egy muszlim tudós, prédikátor és társadalmi szószólója.

Fordította: Alp Aslandogan, a Közös Értékek Szövetsége ügyvezető igazgatója

Forrás: www.nbcnews.com/think/opinion/coronavirus-changed-how-ramadan-looks-it-will-not-change-our-ncna1191261 

 

Tanulmány letöltése (PDF)

TÉRKÉP

KAPCSOLAT

Dialógus Platform Egyesület 1104 Bp. Kada u. 133.
Adószám: 18122538-1-42
Dr. Tokics Imre

info@dialogusplatform.hu

© 2020 Dialógus Platform Egyesület
A felhasználói élmény fokozásának érdekében honlapunkon sütiket alkalmazhatunk. Az oldal böngészésével hozzájárulsz a sütik használatához.